How to Train Your Dragon (Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.1 (748,501 oy)
Seyirci Puanı:10.0 (1 oy)
Yıl:2010
MPAA:PG
Yönetmen:Dean DeBlois
Oyuncular:Jay Baruchel, Gerard Butler, Christopher Mintz-Plasse
Tür:Animasyon, Aksiyon, Macera
Link'ler:IMDB, kids-in-mind
Seyretsek.com Değerlendirmesi
Müstehcenlik: (2)
Şiddet: (3)
Küfür/Argo: (1)
Seyircinin Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (0)
Şiddet: (6)
Küfür/Argo: (0)
Bu filmi siz de değerlendirin...

Filmin Özeti
“Şrek,” “Madagascar” ve “Kung Fu Panda”yı sinemaseverlere sunan stüdyonun yeni filmi, “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin.”

Cressida Cowell’ın kitabına dayanan ve iri yapılı Vikingler ve vahşi ejderhalerın efsanevi dünyasında geçen bir macera komedi. Hikaye, ejderhalarla savaşmanın yaşam biçimi olduğu Berk adasında yaşayan bir Vikingli delikanlının çevresinde geçer. Kabul töreni yaklaşmaktadır, bu onun kendini kabilesine ve babasına kanıtlamak için tek şansıdır. Ancak sonradan arkadaş olacağı yaralı bir ejderhayla karşılaşınca, tüm dünyası alt üst olur.

Kritikler

Funda Sularöz - Beyazperde.com

...Şrek, Madagaskar ve Kung Fu Panda’yı sunan stüdyo Dreamworks’ün, Cressida Cowell’ın romanlarından uyarlanan filmi “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?”; animasyon ve fantastik filmleri seven herkese hitap eder cinsten. Macerası, filmin akışı, görüntüler, ejderhalar ve insanlar arasındaki ilişkiler sizi filmin başından itibaren ele geçirip filmin sonuna gelene kadar filmden kopmanıza izin vermiyor.

Özünde kas gücüne karşı önce duygusal zeka ve ardından salt zekayı karşı karşıya getiren film; karşındakini dinleme, anlamanın, iletişim kurmanın önemini vurguluyor. Ve bu da ‘çok iri Vikingler’le onların başbelası ‘cılız Hıçkıdık’ arasında yaşananlar üzerinden anlatılıyor. Hıçkıdık da bir Viking gibi ejderha öldürmek, güçlü olmak istiyor, ama sadece ‘sorun’ olabiliyor. Fakat aslında o da Vikingler gibi korkusuz ve güçlüdür, sadece yöntemleri farklıdır.

Özellikle Hıçkıdık ve önce yaraladığı ardından arkadaş oldukları ejderhayla ilişkisi filmin en etkileyici sahnelerini ve duygularını oluşturuyor. Dreamworks ismi zaten filmi izlemeden önce beklentiyi yükseltip film esnasında karşılığını fersah fersah veriyor. Filmin karakterleri,doğası, renklerin canlılığı ve uyumlu armonisi yaratılan efsanevi dünyada bizim dünyamıza ait duygularla harmanlanıyor. Özellikle filmin üç boyutlu olması zaman zaman filmi başdöndürücü derecede güzel kılıyor.

Ben bu filmi çok sevdim; izlerken çok heyecanlandım, esprilerine kahkahalar attım, yeri geldi üzüldüm, çokça sevindim, hatta sinema salonu olarak hep birlikte alkışladık. Fakat çocuklara da hitap eden bu filmi eğer sükunet içinde izlemek istiyorsanız, ya da kafanızı, yanda oturan çocuğun çenesini nasıl kapatabilirim planlarıyla doldurmak istemiyorsanız, filmi daha geç saatlerde izlemenizi tavsiye ederim.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
BixenTe   |03-01-2011 17:11:09
Animasyon filmlerinde Pixar'ı kimsenin geçeceğini düşünmeyen biri olarak izledim bu yapımı. Dreamworks içinse Pixar kalitesinde işlere en yaklaşan firma diyebilirim. Bu animasyonda ise bana göre en mükemmel işlerine imza atmışlar. Bir Up, veya Wall-E kalitesinde değil belki ama Pixar'ın karşısına ciddi bir rakip olarak çıkacaklarını ispatlamışlar. Büyük küçük herkese şiddetle tavsiye edebilirim.

8.5/10
ergergun   |19-12-2010 16:49:06
Bu seneki animasyonlar birbirinden güzel. Önce çocuklara muhalefet yapmıştım seyredilmez diye. Ancak yanılmışım.
Mükemmel 9/10
Pisho   |08-12-2010 08:55:03
Bunu izledikten sonra sizde tıpkı benim gibi animasyon filmi denince, burun kıvıramayacak, artık onlara da bir şans vermek zorunda kalacaksınız.

Müzik, seslendirme, aksiyon, hikaye, kamera... Her şeyiyle 10/10 puan veriyorum.
Özcan Yiğit   |20-11-2010 09:07:21
Uzun zamandır izlediğim en güzel animasyon filmi 10/10
limni   |07-10-2010 08:32:41
Başından sonuna enfes bir masal. Ejderhalar çok janjanlı olmuş. insanı koltuğa hapsediyor. Uzun zamandır valide ile film izlememiştik. Nefes almadan izledik.

9/10
KamaChi   |05-10-2010 12:01:26
Benim çok ama çok hoşuma gitti.Çok kaliteli bir iş çıkarmışlar.İzleyin pişman olmazsınız.

10/10
uzuna   |04-10-2010 14:46:11
Dün, Son Hava Bükücü'yü seyretmiş ve beğenmemiştik. Bu filmden sonra ilaç gibi geldi. "Keşke sinemada 3 boyutlu seyretseymişiz" diye hayıflandık.

Mesajıyla, animasyon kalitesiyle ailecek seyredilebilecek güzel bir film.

9/10
hayhan44   |03-10-2010 13:06:46
Uzun zamandır zevkle böyle güzel bir animasyon izlemedim.

Ejderhalar, bir babanın oğlu üzerindeki gelenekçi yapıdan gelen söylemleri, hayvanlara sevgiyle yaklaşmaının karşılığının görülebileceği ve anlatımdaki yalın dili çok beğendim.Sadece küçüklerin değil büyüklerin de zevkle izleyeceği bir yapım.Çocukluğumun çizgi filmi Vikingleri hatırlattığını da söylemeden geçemeyeceğim. Avatar'ı izleyenler de bu filmde ona ait birşeyler bulacaklardır. Mutlaka izleyiniz.

Bu ejderha çok sevimli ya!

9/10

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."