Message, The (Çağrı) Yazdır
IMDB Sayfası
IMDB Puanı:8.1 (48,428 oy)
Yıl:1976
Yönetmen:Moustapha Akkad
Oyuncular:Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara
Tür:Biyografi, Dram, Tarihi
Link'ler:IMDB
 
Seyretsek.com Değerlendirmesi Çocuklar için zararlı olabilir!
Müstehcenlik: (1)
Şiddet: (6)
Küfür/Argo: (2)
Seyircinin Değerlendirmesi
Bu filmi ilk siz değerlendirin...

Filmin Özeti
6. yüzyılda Mekke. Şehrin ileri gelenleri Mekke'yi köleliğin ve alkol, uyuşturucu gibi maddelerin pençesinde acımasızca yönetmekte, kız çocukları utanç vesilesi diye babaları tarafından diri diri gömülmektedir.

Böyle karanlık bir çağda, Hz. Cebrail aracılığıyla vahiy gönderilen Hz. Muhammed insanları tek bir Allah'a tapmaya davet eder.

En iyi müzik dalında Oscar'a aday olan Çağrı, Hz. Hamza rolündeki Anthony Quinn'in benzersiz oyunculuğu kadar, büyük bir prodüksiyon olması ve Hz. Muhammed'i göstermeden İslam'ın doğuş ve yayılışını anlatmadaki başarısıyla da tüm dünyadaki Müslümanların beğenisini toplamış bir yapım.

Yapılan Yorumlar
Yeni Ekle Ara
+/-
Yorum yaz
Adınız:
E-posta:
 
Başlık:
 
Lütfen resimdeki güvenlik kodunu giriniz.
Baybars  - Ne demek şimdi bu ?   |06-12-2020 16:10:33
Sitenizdeki bazı filmlerin müstehcenlik oranı 0 ile gösterilirken, örneğin http://www.seyretsek.com/index.php?option=com_seyretsek&view=article&id=872:839&catid=1:filmler

Fakat Çağrı gibi bir filmde bu oran 1 nasıl olur. bana bu filmde 1 puan olabilecek sahnenin süresini bildirin.
Argo 1 yazılmış, filmdeki argo 1 oranı için öne sürülen sahneyi süresiyle cevaplayın site yönetimi.
Yönetici   |28-12-2020 14:57:25
Filmin müstehcenlik puanı, Bedir savaşı öncesi Mekke'lilerin yaptığı kutlamadaki dansçı kadınlar sebebiyle verilmiştir. Argo puanı için filmin İngilizce altyazısına bakabilirsiniz. Müşriklerin bela okuduğu sahnelerde argo kelimeler kullanılmıştır.
PsychoSoul   |01-05-2011 20:12:25
Sonunda bu filmi tekrardan izleyebildim.Çocukken bir şey bilmeden izlemiştim ama ne düzgün hatırlıyorum da ne de şimdiki gibi anlayabilmiştim.Bir çok sahnede gözlerim doldu,tüylerim diken diken oldu.Efendimiz Hz.Muhammed'in peygamber oluşu ve İslam'ın yayılışı çok güzel anlatılmış.Çok etkileyici sahneler mevcut.Cebrail'den gelen ilk vahiy,şehadetler arasında ilk inananların taşlanmalarına rağmen Kabe'ye doğru yürüyüşleri,kafirlerin Müslümanları caydırmak adına ettikleri işkenceler,ilk caminin yapılışı ve Bilal-i Habeşi tarafından ilk ezanın okunuşu,üç büyük savaş ve atlamış olabileceğim bir çok detay.Neredeyse tüm değerlerimizi unutmuş bir nesil olarak yetişmekteyken Müslüman gençlerin bu filmi izlemesinde büyük fayda var.Hatta Müslüman'ım diye geçinipte neyin ne olduğunu bilmeyenler de bu dinin nasıl ortaya çıktığını izleyerek öğrenmeliler.Son olarak üstad Sagopa Kajmer'den alıntı yaparak ''Dolacak olan benim gözüm değil de nedir? Akıllarınızda ne Uhud kaldı,ne Hendek,ne de Bedir'' izlemeyenleri bu filmi izlemeye davet ediyorum.

8.5/10
uzuna  - Ne yazık ki daha iyisi hala yapılamadı   |01-04-2009 12:46:27
Filmin Oscar'a aday olan muhteşem müziğini yapan Maurice Jarre geçen hafta 29 Mart 2009'da 85 yaşında öldü.

Yönetmeni Mustafa Akad 2005 yılında, başrol oyuncusu Anthony Quinn 2001 yılında, senaristi H.A.L. Craig ise 1978 yılında hayata gözlerini yumdu.

Film yapılalı tam 33 yıl oldu ve daha iyisi, hatta benzeri dahi henüz yapılamadı.

Filmin İngilizce seslendirmeli versiyonunu dün tekrar izledim ve yönetmeni Mustafa Akad'ı rahmetle andım. Bir dinin doğuşunu en mükemmel şekilde anlatması inşallah mizanına konur ve cennete girmesine vesile olur.

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."