Seyretsek mi, seyretmesek mi ? Yazdır

Seyretsek mi ?Seyretsek.com, ebeveynlere ve diğer yetişkinlere, bir fimi çocukları veya aileleri ile seyredip seyretmeme kararı vermelerinde yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Günümüzde çoğunlukla ABD'de üretilen filmler, yine ABD kaynaklı bir kuruluş olan MPAA (Motion Picture Association of America) tarafından derecelendirilmekte ve bu amaçla filmlere G, PG, PG-13, R ve NC-17 kodlarıyla dereceler verilmektedir.

Bu derecelerin anlamları aşağıda verilmiştir:

G: General Audiences - Her yaş grubu seyredebilir.
PG: Parental Guidance Suggested - Ebeveynlerin rehberliği tavsiye edilir. İçerik çocuklar için uygun olmayabilir.
PG-13: Parents Strongly Cautioned - Ebevenlerin çok dikkatli olması gerekir. İçerik 13 yaşın altı için uygun olmayabilir.
R: Restricted - 17 yaşın altı için bir ebeveynin refakati gereklidir.
NC-17: 17 yaşın altında olanlar seyredemezler.

Bu dereceler, bir filmi hangi yaş grubunun izleyebileceği yönünde bir fikir verse de, ticari kaygılar duyan yapımcı firmaların etkisi altında kalınarak birçok film için içeriğine uygun olmayan derecelendirmeler de yapılabilmektedir. Ayrıca MPAA'nın yaptığı derecelendirmeler, kendi üyelerinin, dolayısıyla da Amerikan toplumunun değer yargılarına dayanmaktadır.

Kendilerini ve çocuklarını filmlerin zararlı içeriklerinden korumayı hedefleyen insanlar için bu derecelendirme çoğunlukla yeterli olmamaktadır.

Bu problemi gören kids-in-mind.com isimli Internet sitesi, filmleri herkesin kendi değer yargılarına göre değerlendirebilmesi için çok güzel bir çözüm oluşturmuştur. Sitenin editörleri yeni vizyona giren her filmi izeleyerek filmin negatif içeriği hakkında notlar almakta ve bu notlara dayanarak filme "Müstehcenlik", "Şiddet" ve "Küfür/Argo" başlıkları altında dereceler vermektedir. Ayrıca her başlık için alınan detaylı notlar da sitede yayınlanmaktadır. Bu sayede sitenin okuyucuları, bir filmi seyredip seyretmeme kararını bu derecelendirme ve notlara bakarak rahatlıkla verebilmektedirler.

Seyretsek.com da aynı amaçla Türk Internet kullanıcıları için hazırlanmış sosyal bir platformdur. Sitemizde bulunan 4500'den fazla film için bu üç başlık altında dereceler listelenmekte, bunun yanında kullanıcılarımızın da filmler için değerlendirme yapmaları ve yorum girmeleri sağlanmaktadır.

Sitemizde istediğiniz filmi bulmak için ana menüde bulunan "Film Arama" seçeneğine tıklayabilir ve size uygun olan kriterlere göre detaylı arama yapabilirsiniz.

Hedefimiz "Temiz Sinema"

Sinema, eğitim amacıyla da kullanılabilecek çok önemli bir araçtır. Fakat bu önemli araç, içine boca edilen cinsellik, şiddet ve kötü ahlaki değerler ile yeni yetişen nesilleri zehirleyebilen bir tehdit haline dönüşmüştür.

Amacımız ebeveynleri bilinçlendirerek, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin bu kötü etkilerden korunmalarını sağlamaktır.

İnanıyoruz ki, filmlerin tüketicisi olan bizler, faydalı ve güzel olanı talep edersek ve bize uymayanı tüketmezsek, sinema geleceğin temiz neslinin yetişmesinde  en önemli araçlardan biri haline gelecektir.

Saygılarımızla, 

Seyretsek.com